Madármentés
Bechtold István ornitológus 1980-ban kezdett foglalkozni sérült ragadozó madarak mentésével és visszavadításával Kőszegen. Az ő példáját követve hozta létre az állami természetvédelem a kertben működő madárvédelmi mentőközpontot.
A telep sérült vagy elárvult, kizárólag hazánkban honos madarak befogadó helye. Madarainkat jó szándékú állampolgárok és természetvédelmi szakemberek juttatják el hozzánk. A telepre leggyakrabban bekerülő madárfajok az egerészölyv, a vörös vércse, az erdei fülesbagoly, a macskabagoly és a fehér gólya. A sérülések oka legtöbbször az áramütés, a járművel történő ütközés és a fészekből való kiesés. Az ide kerülők számára ideiglenes vagy állandó elhelyezést biztosítunk attól függően, hogy gyógyuló vagy maradandó sérüléssel rendelkeznek. A gyógyult madarakat és az elárvult fiókákat ún. repatriációs eljárás során juttatjuk vissza a természetbe. Ez azt jelenti, hogy a madarat fajától, korától függő, változatos módszerekkel készítjük fel az önálló, szabad életre, majd egyedi megjelölést (gyűrűzést) követően szabadon engedjük.
1994 óta 111 madárfaj több mint 2.700 példánya fordult meg nálunk, többségüket sikeresen szabadon engedtük. Később ezek közül néhányat távoli helyeken is megfigyeltek. Három gólyánk együtt repült egészen Máltáig (légvonalban 1.289 km). Egy vörös vércsénk Albániában (612 km) került kézre. Egy gólyánkat négy, egy karvalyt csaknem három évvel a szabadon engedése után figyeltek meg újra. Mindez azt bizonyítja, hogy elengedett madaraink képesek helytállni a természetben, munkánk nem hiábavaló.
A maradandó sérülést szenvedett madarak számára a telepen biztosítunk életlehetőséget. Lakóink száma jórészt százötven felett alakul. Közülük a fehér gólyák, uhuk, gyöngybaglyok és a vörös vércsék a lakóhelyükül szolgáló röpdékben évről-évre párba állnak és fiókákat nevelnek. Számuk az évek során megközelítette a kétszázat. A fiókák, egészségesek lévén szintén visszakerülnek a természetbe, a vadon élő állományok fennmaradását segítik.